Co je Evropský sbor solidarity?

Evropský sbor solidarity  (ESC) je program Evropské komise. Umožňuje mladým lidem ve věku 18 – 30 let získat bezplatně zkušenosti v některé z evropských zemí. Nabízí možnost vyslat českého dobrovolníka do zahraničí i v rámci země či přijmout zahraničního dobrovolníka pro organizace v ČR.

Mladí lidé si sami vybírají zemi a organizaci a kromě proplacených cestovních nákladů získávají také podporu v podobě kapesného, příspěvku na ubytování a stravu či výuku jazyka.

Projekty v délce trvání 2 měsíce – 1 rok nabízejí možnost uplatnění v oblasti sociální, kulturní, ekologické, volnočasové, mládežnické, informační apod. Účast ve Sboru solidarity umožňuje mladým lidem poznat život ve vybrané evropské zemi a seznámit se s novými lidmi. Jde o pomoc organizaci a místní komunitě, ale zejména o novou zkušenost.

Dříve se program jmenoval Evropská dobrovolná služba, a do roku 2020 je možné stále najít projekty i pod hlavičkou EVS. V rámci Sboru solidarity je kromě dobrovolnických projektů možné vyjet také na stáž či pracovní místo.

Obecné informace o Evropském sboru solidarity můžete nalézt zde.

SVČ Lužánky

Posláním Lužánek - střediska volného času je inspirovat, motivovat a poskytovat prostor pro volný čas a osobní rozvoj každého člověka.

Jsme brněnská organizace pořádající kroužky, tábory a další akce pro děti, mladé lidi i dospělé. A to už doslova pro několik generací, je nám totiž už přes 70 let!
Nejsme ale jen historická budova v parku, který nám dal jméno - najdete nás na jedenácti místech v Brně a okolí. Ať bydlíte v Brně kdekoli, určitě od vás nejsme daleko.

Více na luzanky.cz.

Kontakt

Koordinátorka Evropského sboru solidarity pro vyjíždějící dobrovolníky:

Michaela Růženecká
e-mail: evs@luzanky.cz
telefon: +420 724 200 131

Příběhy dobrovolníků

SVČ Lužánky jsou hostitelskou i vysílající organizací od roku 2006. Každý školní rok hostíme v rámci dlouhodobého 12 měsíčního projektu skupinu zahraničních dobrovolníků, obvykle v období od října do září následujícího roku.

Do současnosti jsme již hostili 97 zahraničních dobrovolníků a 105 dobrovolníků jsme naopak vyslali do zahraničí celkem do 24 evropských a 3 mimoevropských zemí. Naši dobrovolníci nejčastěji vyjíždějí na Slovensko, do Francie a Španělska. Jsme také koordinující organizací pro 4 partnerské organizace v Brně (AF Brno, Lesní klub Šiška, o.s., Lipka a Rezekvítek).

Zde vám přinášíme příběhy některých našich dobrovolníků:

  • Martin Zahradník — 2014 — ŠPANĚLSKO — ETL Don Bosco, Santiago de Compostela BLOG
  • Monika Cieslová – 2014/2015 — ŠVÉDSKO — Sundsvall Kommun/Kultur & Fritid/Ungdoms, Sundsvall  BLOG
  • Šárka Martínková – 2014/2015 – NIZOZEMÍ – Synergy Olde Vechte foundation BLOG
  • Pavel Kuba – 2015/2016 – NORSKO – Ungdom og Fritid, Stavanger Kommune VIDEODENÍK
  • Bára Vítková - 2017/2018 - ŠPANĚLSKO - Federación de Asociaciones Juveniles de Gijón (CMX) BLOG
  • Monika Pleskačová - 2019/2020 - ŠVÉDSKO - Globala Kronoberg BLOG
Něco se pokazilo! Zde měla být fotka naší dobrovolnice Moniky.
Monika (Chorvatsko, 2019)
Něco se pokazilo! Zde měla být fotka naší dobrovolnice Anny.
Anna (Německo, 2018/19)
Něco se pokazilo! Tady měl být obrázek naší dobrovolnice Báry.
Bára (Španělsko, 2017/18)
Něco se pokazilo! Tady měl být obrázek naší dobrovolnice Lenky.
Lenča (Irsko)

Naši dobrovolníci – kde všude byli

 

AKCE

...9. 2020      18:00-19.30   Konzultace k výjezdu na projekty Evropského sboru solidarity  kancelář Náměstí 28. října 17, Brno