Co je Evropský sbor solidarity?

Evropský sbor solidarity  (ESC) je program Evropské komise. Umožňuje mladým lidem ve věku 18 – 30 let získat bezplatně zkušenosti v některé z evropských zemí. Nabízí možnost vyslat českého dobrovolníka do zahraničí i v rámci země či přijmout zahraničního dobrovolníka pro organizace v ČR.

Mladí lidé si sami vybírají zemi a organizaci a kromě proplacených cestovních nákladů získávají také podporu v podobě kapesného, příspěvku na ubytování a stravu či výuku jazyka.

Projekty v délce trvání 2 měsíce – 1 rok nabízejí možnost uplatnění v oblasti sociální, kulturní, ekologické, volnočasové, mládežnické, informační apod. Účast ve Sboru solidarity umožňuje mladým lidem poznat život ve vybrané evropské zemi a seznámit se s novými lidmi. Jde o pomoc organizaci a místní komunitě, ale zejména o novou zkušenost.

Dříve se program jmenoval Evropská dobrovolná služba, a do roku 2020 je možné stále najít projekty i pod hlavičkou EVS. V rámci Sboru solidarity je kromě dobrovolnických projektů možné vyjet také na stáž či pracovní místo.

Obecné informace o Evropském sboru solidarity můžete nalézt zde.

SVČ Lužánky

Posláním Lužánek - střediska volného času je inspirovat, motivovat a poskytovat prostor pro volný čas a osobní rozvoj každého člověka.

Jsme brněnská organizace pořádající kroužky, tábory a další akce pro děti, mladé lidi i dospělé. A to už doslova pro několik generací, je nám totiž už přes 70 let!
Nejsme ale jen historická budova v parku, který nám dal jméno - najdete nás na jedenácti místech v Brně a okolí. Ať bydlíte v Brně kdekoli, určitě od vás nejsme daleko.

Více na luzanky.cz.

Kontakt

Koordinátorka Evropského sboru solidarity pro vyjíždějící dobrovolníky:

Michaela Růženecká
e-mail: evs@luzanky.cz
telefon: +420 724 200 131

Příběhy dobrovolníků

SVČ Lužánky jsou hostitelskou i vysílající organizací od roku 2006. Každý školní rok hostíme v rámci dlouhodobého 12 měsíčního projektu skupinu zahraničních dobrovolníků, obvykle v období od října do září následujícího roku.

Do současnosti jsme již hostili 97 zahraničních dobrovolníků a 105 dobrovolníků jsme naopak vyslali do zahraničí celkem do 24 evropských a 3 mimoevropských zemí. Naši dobrovolníci nejčastěji vyjíždějí na Slovensko, do Francie a Španělska. Jsme také koordinující organizací pro 4 partnerské organizace v Brně (AF Brno, Lesní klub Šiška, o.s., Lipka a Rezekvítek).

Zde vám přinášíme příběhy některých našich dobrovolníků:

  • Pavel Kuba – 2015/2016 – NORSKO – Ungdom og Fritid, Stavanger Kommune VIDEODENÍK
  • Monika Cieslová – 2014/2015 — ŠVÉDSKO — Sundsvall Kommun/Kultur & Fritid/Ungdoms, Sundsvall  BLOG
  • Šárka Martínková – 2014/2015 – NIZOZEMÍ – Synergy Olde Vechte foundation BLOG
  • Martin Zahradník — 2014 — ŠPANĚLSKO — ETL Don Bosco, Santiago de Compostela BLOG
  • Bára Vítková - 2017/2018 - ŠPANĚLSKO - Federación de Asociaciones Juveniles de Gijón (CMX) BLOG
Něco se pokazilo! Zde měla být fotka naší dobrovolnice Moniky.
Monika (Chorvatsko, 2019)
Něco se pokazilo! Zde měla být fotka naší dobrovolnice Anny.
Anna (Německo, 2018/19)
Něco se pokazilo! Tady měl být obrázek naší dobrovolnice Báry.
Bára (Španělsko, 2017/18)
Něco se pokazilo! Tady měl být obrázek naší dobrovolnice Lenky.
Lenča (Irsko)

Naši dobrovolníci – kde všude byli

 

AKCE

28.5. 2020     12:00 -19.00   Dobrý den, Kociánko - informační stánek na festivalu, Kociánka 93/2 Brno

17.6.2020      18:00-19.30   Konzultace k výjezdu na projekty Evropského sboru solidarity  kancelář Náměstí 28. října 17, Brno